KOLAY TAVA BÖREĞİ

by admin on 09/08/2010

Bu tarifi bizimle paylaşan Sayın Tuğba Ültanır’a çok teşekkür ederiz. Gerçekten çok pratik, hafif ve inanılmaz lezzetli bir börek tarifi. Bu sıcak yaz günlerinde böreğimden vazgeçemem diyenler için yayınlıyoruz :) Afiyet olsun..

Malzemeler

  • 3 adet yufka
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı su
  • 1/2 su bardağı peynir
  • 10 dal maydanoz

Yapılışı

30 cm’lik teflon tavayı çok az sıvı yağla yağlayın. Üstüne 1 adet yufkayı kırıştırarak serin. Bir kapta süt, sıvı yağ ve suyu iyice çırpın ve tavaya serdiğiniz yufkanın üstüne 4-5 yemek kaşığı sürün. Üstüne kalan 2 yufkadan 1 tanesini 5-6 parçaya bölüp kırıştırarak serin. Tekrardan üstüne yağlı harçtan 4-5 yemek kaşığı sürün. Bir kapta küçük küçük doğramış maydanozları ve ezilmiş peyniri iyice karıştırın ve bu harcı yufkanın üstüne her yere eşit olacak şekilde yayın. En üste, kalan yufkayı yine 5-6 parçaya bölüp kırıştırarak serin ve üstüne kalan yağlı harcı sürün. En alta serdiğiniz yufkanın kenarlarını tavanın üstüne katlayın.

Tavanın altını orta ateşte olacak şekilde yakın. İyice kızardıktan sonra diğer tarafını çevirip iyice kızarana kadar pişirin. Ocağı kapatıp sıcak sıcak servis yapın.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

{ 4 comments… read them below or add one }

nurhan August 11, 2010 at 17:15

biz bu kolay tava böreğini karadenizde kuru yufka ile yufka tavası olarak yapıyoruz.
denemenizi tavsiye ederim.

nilsen April 24, 2011 at 21:03

bir tane de yumurta eklenebilir mi

admin April 25, 2011 at 19:59

Fırında olsaydı belki eklenebilirdi ama tavada olduğu için yağı iyice çekip ağır olmasına sebep olabilir diye düşünüyorum

Öznur November 26, 2012 at 14:41

1 tane yumurta konulabilir ben öyle yapıyorum. yumurtayı sevmeyen biri olarak ağır olmuyor.

Leave a Comment

Previous post:

Next post:

Arama Motoru